Mszyce

Szkodniki jabłek - Mszyce


Objawem obecności tego szkodnika są zawinięte liście, znajdujące się w górnej części pędów, a na pędach widoczne są całe kolonie mszyc w kolorze zielonym.

Najczęściej spotykane na jabłoniach są mszyce jabłoniowa i jabłoniowo-babkowa. Są to owady bardzo płodne, jedna samica rodzi ok. 70 larw. Rozprzestrzeniają się na dużych obszarach rośliny w postaci kolonii. Ze względu na potrzebę spożywania białek, wysysają soki z rośliny, dzięki którym zagęszczane zostaje białko, następnie wydalają resztki w postaci cukrów, tworzących rosę miodową, wprost na liście i pędy. Jest to pożywienie dla różnego rodzaju grzybów, które wraz z rosą miodową zatykają komórkowe szparki, przez co zmniejsza się fotosynteza. Przy żerowaniu na liściach i pędach mszyce wprowadzają substancję powodującą żółknięcie, marszczenie liści i skracanie oraz zawijanie pędów, a w konsekwencji ich usychanie.
Skutkiem tego jest zahamowanie wzrostu jabłoni oraz zmniejszenie ilości liści na pędach.
Mszyce przyczyniają się także do przenoszenia wirusów i różnych chorób z innych roślin.

Zwalczanie wykonuje się  w okresie wiosennym ,kiedy pojawiaj się pierwsze owady, przed pojawieniem się innych pożytecznych owadów zjadających mszyce. Preparaty dostępne na rynku to Aztec 140 EW, Croneton 500 EC, Pirimor 50 DG. W przypadku pojawienia się mszyc na niewielkiej powierzchni rośliny, można wycinać zaatakowane pędy i je palić.